Hirose Electric Co Ltd DF1EC-3P-2.5DSA(35)
DF1EC-3P-2.5DSA(35) picture photo
Mfg. Part Number
DF1EC-3P-2.5DSA(35)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 3POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EC-3P-2.5DSA(35).pdf
Availability of DF1EC-3P-2.5DSA(35)
QUANTITY
DF1EC-3P-2.5DSA(35) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EC-3P-2.5DSA(35)
Internal Part NumberEIS-DF1EC-3P-2.5DSA(35)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EC-3P-2.5DSA(35)
Related LinksDF1EC-3P-, DF1EC-3P-2.5DSA(35) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EC-3P-2.5DSA(35) Details Description
Related parts for DF1EC-3P-2.5DSA(35)
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT CPC 16POS STD SER 1 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-15VOU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#L1 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 350W datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
FUSE 2AMP 660V AC/ 250V DC datasheet.pdf