Renesas Electronics America DF2189RVT20V
DF2189RVT20V picture photo
Mfg. Part Number
DF2189RVT20V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 144TQFP
Datasheet Download
DF2189RVT20V.pdf
Availability of DF2189RVT20V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF2189RVT20V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2189RVT20V
Internal Part NumberEIS-DF2189RVT20V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2100
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case144-TQFP
Supplier Device Package144-TQFP (16x16)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2189RVT20V
Related LinksDF2189, DF2189RVT20V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2189RVT20V Details Description
Related parts for DF2189RVT20V
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 5V 10-UMAX datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 15.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTLR 193W ESIP-16 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C P /33 WHT 18" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf