Hirose Electric Co Ltd DF22-2P-7.92DSA
DF22-2P-7.92DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF22-2P-7.92DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2POS 7.92MM PCB TIN
Datasheet Download
DF22-2P-7.92DSA.pdf
Availability of DF22-2P-7.92DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF22-2P-7.92DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF22-2P-7.92DSA
Internal Part NumberEIS-DF22-2P-7.92DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for the Smart House - Hirose
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.312" (7.92mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.354" (9.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF22-2P-7.92DSA
Related LinksDF22-2P, DF22-2P-7.92DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF22-2P-7.92DSA Details Description
Related parts for DF22-2P-7.92DSA
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC VOLT-LVL TRANSL 2BIT BI SM8 datasheet.pdf
TRACER 1/4" BLACK W/WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf