Cypress Semiconductor CY7C1643KV18-450BZC
CY7C1643KV18-450BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1643KV18-450BZC
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1643KV18-450BZC.pdf
Availability of CY7C1643KV18-450BZC
QUANTITY
CY7C1643KV18-450BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1643KV18-450BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1643KV18-450BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
Memory Size144M (8M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1643KV18-450BZC
Related LinksCY7C1643K, CY7C1643KV18-450BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1643KV18-450BZC Details Description
Related parts for CY7C1643KV18-450BZC
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 70NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A MPG06 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
UNIGUIDE 9" X .141" GREY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK WRAPARND CBL REPAIR S datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf