| Internal Part Number | EIS-DF2372RVLP34V | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 34MHz | |
| Number of I/O | 96 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b; D/A 6x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |