Hirose Electric Co Ltd DF23C-40DP-0.5V(92)
DF23C-40DP-0.5V(92) picture photo
Mfg. Part Number
DF23C-40DP-0.5V(92)
Brief Description
CONN PLUG 40POS DUAL 0.5MM SMD
Datasheet Download
DF23C-40DP-0.5V(92).pdf
Availability of DF23C-40DP-0.5V(92)
QUANTITY
DF23C-40DP-0.5V(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF23C-40DP-0.5V(92)
Internal Part NumberEIS-DF23C-40DP-0.5V(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF23C-40DP-0.5V(92)
Related LinksDF23C-40D, DF23C-40DP-0.5V(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF23C-40DP-0.5V(92) Details Description
Related parts for DF23C-40DP-0.5V(92)
RELAY SAFETY 6PST 8A 24V datasheet.pdf
HOLDER 4 CELL "N" SOLDER TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 680MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf