Hirose Electric Co Ltd DF3-15P-2DSA
DF3-15P-2DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF3-15P-2DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 15POS 2MM VERT TIN
Datasheet Download
DF3-15P-2DSA.pdf
Availability of DF3-15P-2DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3-15P-2DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-15P-2DSA
Internal Part NumberEIS-DF3-15P-2DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-15P-2DSA
Related LinksDF3-15, DF3-15P-2DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-15P-2DSA Details Description
Related parts for DF3-15P-2DSA
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 18 POS METRIMATE datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1765MHZ 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
JUN-POW-TIM GEH 2P datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M8 NYLON datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf