Hirose Electric Co Ltd DF30FC-30DP-0.4V(81)
DF30FC-30DP-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FC-30DP-0.4V(81)
Brief Description
CONN HEADER 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FC-30DP-0.4V(81).pdf
Availability of DF30FC-30DP-0.4V(81)
QUANTITY
DF30FC-30DP-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FC-30DP-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30FC-30DP-0.4V(81)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FC-30DP-0.4V(81)
Related LinksDF30FC-30D, DF30FC-30DP-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FC-30DP-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF30FC-30DP-0.4V(81)
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
CONN RECEPT 11 POS .100" 15AU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 143 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT PIN datasheet.pdf