Hirose Electric Co Ltd DF30RC-30DP-0.4V(81)
DF30RC-30DP-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF30RC-30DP-0.4V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30RC-30DP-0.4V(81).pdf
Availability of DF30RC-30DP-0.4V(81)
QUANTITY
DF30RC-30DP-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30RC-30DP-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF30RC-30DP-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF30
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.031" (0.80mm)