Hirose Electric Co Ltd DF37B-24DS-0.4V(53)
DF37B-24DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-24DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-24DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37B-24DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37B-24DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-24DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37B-24DS-0.4V(53)
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package1,000
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-24DS-0.4V(53)
Related LinksDF37B-24D, DF37B-24DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-24DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37B-24DS-0.4V(53)
IC REG LDO 8V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 3W 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
A-CODE, DOUBLE ENDED (PLUG/SOCKE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf