Nichicon LGY2D821MELA
LGY2D821MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2D821MELA
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGY2D821MELA.pdf
Availability of LGY2D821MELA
QUANTITY
LGY2D821MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2D821MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2D821MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2D821MELA
Related LinksLGY2D8, LGY2D821MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2D821MELA Details Description
Related parts for LGY2D821MELA
IC OPAMP INSTR 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AA datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M NONE 2HOLE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf