Hirose Electric Co Ltd DF37B-50DS-0.4V(74)
DF37B-50DS-0.4V(74) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-50DS-0.4V(74)
Brief Description
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-50DS-0.4V(74).pdf
Availability of DF37B-50DS-0.4V(74)
QUANTITY
DF37B-50DS-0.4V(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-50DS-0.4V(74)
Internal Part NumberEIS-DF37B-50DS-0.4V(74)
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package1,000
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-50DS-0.4V(74)
Related LinksDF37B-50D, DF37B-50DS-0.4V(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-50DS-0.4V(74) Details Description
Related parts for DF37B-50DS-0.4V(74)
FUSE PTC 1.8A 24V RESET AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 150MW 0603 datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 1.025V 15A PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8XSON datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-8B72 datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN datasheet.pdf