Hirose Electric Co Ltd DF37C-50DP-0.4V(51)
DF37C-50DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37C-50DP-0.4V(51)
Brief Description
CONN HDR 50POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37C-50DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF37C-50DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF37C-50DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37C-50DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37C-50DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37C-50DP-0.4V(51)
Related LinksDF37C-50D, DF37C-50DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37C-50DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37C-50DP-0.4V(51)
RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 3POS W/PIN datasheet.pdf
FUSE 9A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf