Hirose Electric Co Ltd DF37C-70DP-0.4V(51)
DF37C-70DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37C-70DP-0.4V(51)
Brief Description
CONN HDR 70POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37C-70DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF37C-70DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF37C-70DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37C-70DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37C-70DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions70
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37C-70DP-0.4V(51)
Related LinksDF37C-70D, DF37C-70DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37C-70DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37C-70DP-0.4V(51)
RES SMD 1.96KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W TH datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS W/SCKT W/LIP XRC datasheet.pdf
RES 47.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-1520L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 79MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(TWIN) PN RE datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X7R 10レF 16V datasheet.pdf