Hirose Electric Co Ltd DF37CJ-20DS-0.4V(53)
DF37CJ-20DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37CJ-20DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37CJ-20DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37CJ-20DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37CJ-20DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37CJ-20DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37CJ-20DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.23mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37CJ-20DS-0.4V(53)
Related LinksDF37CJ-20D, DF37CJ-20DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37CJ-20DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37CJ-20DS-0.4V(53)
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 6A 600V datasheet.pdf
IP CORE CIC LATTICEXP2 CONFIG datasheet.pdf
RES 1.09M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf