Hirose Electric Co Ltd DF37CJ-34DS-0.4V(53)
DF37CJ-34DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37CJ-34DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37CJ-34DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37CJ-34DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37CJ-34DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37CJ-34DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37CJ-34DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions34
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.23mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37CJ-34DS-0.4V(53)
Related LinksDF37CJ-34D, DF37CJ-34DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37CJ-34DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37CJ-34DS-0.4V(53)
RES 0.75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
NUT KNURLED BRASS FOR J/M E13/19 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 160A TO263-7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263 datasheet.pdf