Hirose Electric Co Ltd DF37CJT-24DS-0.4V(52)
DF37CJT-24DS-0.4V(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF37CJT-24DS-0.4V(52)
Brief Description
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37CJT-24DS-0.4V(52).pdf
Availability of DF37CJT-24DS-0.4V(52)
QUANTITY
DF37CJT-24DS-0.4V(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37CJT-24DS-0.4V(52)
Internal Part NumberEIS-DF37CJT-24DS-0.4V(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.3mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37CJT-24DS-0.4V(52)
Related LinksDF37CJT-24, DF37CJT-24DS-0.4V(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37CJT-24DS-0.4V(52) Details Description
Related parts for DF37CJT-24DS-0.4V(52)
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS 300PSI 22MM 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 6A 24V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CELLULAR RUBBER GASKET datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HDM HB 9EMPR200T220O G datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD FOAM 6" 450PC datasheet.pdf