Hirose Electric Co Ltd DF37NB-20DS-0.4V(51)
DF37NB-20DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NB-20DS-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NB-20DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF37NB-20DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF37NB-20DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NB-20DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37NB-20DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NB-20DS-0.4V(51)
Related LinksDF37NB-20D, DF37NB-20DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NB-20DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37NB-20DS-0.4V(51)
CONN HEADER .100 26POS R/A SHRD datasheet.pdf
CAP BATTERY PROTECTIVE BLACK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
IC PSE CNTRLR FOR POE 36SSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 101MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
MOTOR PWR CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8MSOP datasheet.pdf