Hirose Electric Co Ltd DF37NC-34DS-0.4V(53)
DF37NC-34DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NC-34DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NC-34DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37NC-34DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37NC-34DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NC-34DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37NC-34DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package1,000
Number of Positions34
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NC-34DS-0.4V(53)
Related LinksDF37NC-34D, DF37NC-34DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NC-34DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37NC-34DS-0.4V(53)
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MICRO SIM CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.16 OHM 1% 20W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 50PPM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32X8 28-SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf