Hirose Electric Co Ltd DF37NC-60DS-0.4V(51)
DF37NC-60DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NC-60DS-0.4V(51)
Brief Description
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NC-60DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF37NC-60DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF37NC-60DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NC-60DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37NC-60DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package8,000
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NC-60DS-0.4V(51)
Related LinksDF37NC-60D, DF37NC-60DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NC-60DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37NC-60DS-0.4V(51)
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.2A SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 2A 250V datasheet.pdf
KIT SAT RCVR RF INPUT PROTECT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.9A 8TSSOP datasheet.pdf
RES 855K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf