Murata Electronics North America GRM1556R1H160JZ01D
GRM1556R1H160JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H160JZ01D
Brief Description
CAP CER 16PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H160JZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H160JZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H160JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H160JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H160JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H160JZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H160JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H160JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H160JZ01D
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP INV 16-CDIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 455 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ24B PG21 datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf