Hirose Electric Co Ltd DF3Z-12P-2V(20)
DF3Z-12P-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF3Z-12P-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2MM VERT TIN
Datasheet Download
DF3Z-12P-2V(20).pdf
Availability of DF3Z-12P-2V(20)
QUANTITY
DF3Z-12P-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3Z-12P-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF3Z-12P-2V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package14
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3Z-12P-2V(20)
Related LinksDF3Z-12, DF3Z-12P-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3Z-12P-2V(20) Details Description
Related parts for DF3Z-12P-2V(20)
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 11A TO-262 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
Crystal 4.194304MHz 30ppm 12pF 150 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf