Vishay/BCcomponents S471K29X7RN63J5R
S471K29X7RN63J5R picture photo
Mfg. Part Number
S471K29X7RN63J5R
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S471K29X7RN63J5R.pdf
Availability of S471K29X7RN63J5R
QUANTITY
S471K29X7RN63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S471K29X7RN63J5R
Internal Part NumberEIS-S471K29X7RN63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S471K29X7RN63J5R
Related LinksS471K29X, S471K29X7RN63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S471K29X7RN63J5R Details Description
Related parts for S471K29X7RN63J5R
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 10M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf