| Internal Part Number | EIS-DF4-8P-2R26 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board | |
| Series | DF4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Individual Wires | |
| Number of Positions | 8 | |
| Cable Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Board-Side Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Cable Termination | IDC | |
| Wire Gauge | 26 AWG, Stranded | |