Hirose Electric Co Ltd DF40C-100DP-0.4V(58)
DF40C-100DP-0.4V(58) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-100DP-0.4V(58)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 100POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-100DP-0.4V(58).pdf
Availability of DF40C-100DP-0.4V(58)
QUANTITY
DF40C-100DP-0.4V(58) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-100DP-0.4V(58)
Internal Part NumberEIS-DF40C-100DP-0.4V(58)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-100DP-0.4V(58)
Related LinksDF40C-100D, DF40C-100DP-0.4V(58) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-100DP-0.4V(58) Details Description
Related parts for DF40C-100DP-0.4V(58)
CONN HEADER 21POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.7A SO8FL datasheet.pdf
3MIC PINPLNGRSLDST 2.4N QD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
CAP FILM 7500PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
CUST UMQ SAFETY MAT 44.5X42.5" I datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 55POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC 150MHZ SMD datasheet.pdf