Hirose Electric Co Ltd DF40C-24DS-0.4V(51)
DF40C-24DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-24DS-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-24DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF40C-24DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF40C-24DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-24DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40C-24DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-24DS-0.4V(51)
Related LinksDF40C-24D, DF40C-24DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-24DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40C-24DS-0.4V(51)
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 900K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
LENS 5MM WASHER/RETAINER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
EMI FILTER 16A datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf