Hirose Electric Co Ltd DF40C-24DS-0.4V(58)
DF40C-24DS-0.4V(58) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-24DS-0.4V(58)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-24DS-0.4V(58).pdf
Availability of DF40C-24DS-0.4V(58)
QUANTITY
DF40C-24DS-0.4V(58) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-24DS-0.4V(58)
Internal Part NumberEIS-DF40C-24DS-0.4V(58)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm, 2mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-24DS-0.4V(58)
Related LinksDF40C-24D, DF40C-24DS-0.4V(58) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-24DS-0.4V(58) Details Description
Related parts for DF40C-24DS-0.4V(58)
TRIMMER 100 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ANTENNA WHIP 1/4 WAVE BNC 433MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
25POS F SOLDER TIN M3 datasheet.pdf
LO NOISE AMP MODULE 5 - 9 GHZ datasheet.pdf