Hirose Electric Co Ltd DF40C-50DS-0.4V(51)
DF40C-50DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-50DS-0.4V(51)
Brief Description
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-50DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF40C-50DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF40C-50DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-50DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40C-50DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-50DS-0.4V(51)
Related LinksDF40C-50D, DF40C-50DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-50DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40C-50DS-0.4V(51)
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONTROL RELAY PHASE 3X440VAC DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf