Hirose Electric Co Ltd DF40JC-70DS-0.4V(53)
DF40JC-70DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF40JC-70DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 70POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40JC-70DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF40JC-70DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF40JC-70DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40JC-70DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF40JC-70DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions70
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40JC-70DS-0.4V(53)
Related LinksDF40JC-70D, DF40JC-70DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40JC-70DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF40JC-70DS-0.4V(53)
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DETECT LEAKS OF METHANE/PROPANE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf