Hirose Electric Co Ltd DF52-20P-0.8C
DF52-20P-0.8C picture photo
Mfg. Part Number
DF52-20P-0.8C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 20POS
Datasheet Download
DF52-20P-0.8C.pdf
Availability of DF52-20P-0.8C
QUANTITY
DF52-20P-0.8C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF52-20P-0.8C
Internal Part NumberEIS-DF52-20P-0.8C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF52
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeFriction Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF52-20P-0.8C
Related LinksDF52-2, DF52-20P-0.8C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF52-20P-0.8C Details Description
Related parts for DF52-20P-0.8C
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 2.7A 6-TSOP datasheet.pdf
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 56-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
PRESSIN TOOL I-PASS+ HSC datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 50A 3P 24V datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf