Hirose Electric Co Ltd DF52-5P-0.8C
DF52-5P-0.8C picture photo
Mfg. Part Number
DF52-5P-0.8C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 5POS
Datasheet Download
DF52-5P-0.8C.pdf
Availability of DF52-5P-0.8C
QUANTITY
DF52-5P-0.8C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF52-5P-0.8C
Internal Part NumberEIS-DF52-5P-0.8C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF52
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions5
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeFriction Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF52-5P-0.8C
Related LinksDF52-5, DF52-5P-0.8C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF52-5P-0.8C Details Description
Related parts for DF52-5P-0.8C
CONN SAI FIXED PUR 10M 4POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-MINIDIP datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PC PERIPHERAL CLOCK 8-SOIC datasheet.pdf
RESISTOR KIT 0.001-0.05 350PCS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
DUST CAP FOR FC ADAPTERS datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 23 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf