| Internal Part Number | EIS-DF59-22PCA | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Solid State Lighting Connectors | |
| Series | DF59 | |
| Packaging | Bulk | |
| Style | Board to Cable/Wire | |
| Connector Type | Contact, Plug | |
| Number of Positions | 1 | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Pitch | - | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Housing Color | - | |
| Wire Gauge | 22 AWG | |
| Contact Material | Phosphor Bronze | |
| Contact Finish | Gold | |
| Housing Material | - | |
| Operating Temperature | -35°C ~ 105°C | |
| Voltage Rating | 230V | |
| Current Rating | 3A | |