Hirose Electric Co Ltd DF62B-13EP-2.2C(18)
DF62B-13EP-2.2C(18) picture photo
Mfg. Part Number
DF62B-13EP-2.2C(18)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 13POS 2.2MM
Datasheet Download
DF62B-13EP-2.2C(18).pdf
Availability of DF62B-13EP-2.2C(18)
QUANTITY
DF62B-13EP-2.2C(18) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF62B-13EP-2.2C(18)
Internal Part NumberEIS-DF62B-13EP-2.2C(18)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF62
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions13
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorRed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF62B-13EP-2.2C(18)
Related LinksDF62B-13E, DF62B-13EP-2.2C(18) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF62B-13EP-2.2C(18) Details Description
Related parts for DF62B-13EP-2.2C(18)
IDC CABLE - MCE64K/MC64F/MCE64K datasheet.pdf
TRANSDUCER 50# PRES 4-20MA datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLUE 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOD323 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf