Hirose Electric Co Ltd DF63WA-3S-3.96C
DF63WA-3S-3.96C picture photo
Mfg. Part Number
DF63WA-3S-3.96C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 3.96MM 3POS
Datasheet Download
DF63WA-3S-3.96C.pdf
Availability of DF63WA-3S-3.96C
QUANTITY
DF63WA-3S-3.96C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF63WA-3S-3.96C
Internal Part NumberEIS-DF63WA-3S-3.96C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesEnerBee™ DF63
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions3
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorBlack
FeaturesWaterproof (Mated)
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF63WA-3S-3.96C
Related LinksDF63WA-, DF63WA-3S-3.96C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF63WA-3S-3.96C Details Description
Related parts for DF63WA-3S-3.96C
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 1.35A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 44QFN datasheet.pdf
KIT DEV STARTER CPX2 WMBUS INT'L datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN CAMPBELL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf