Hirose Electric Co Ltd DF9B-21P-1V(69)
DF9B-21P-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9B-21P-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 21POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9B-21P-1V(69).pdf
Availability of DF9B-21P-1V(69)
QUANTITY
DF9B-21P-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9B-21P-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9B-21P-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions21
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9B-21P-1V(69)
Related LinksDF9B-21, DF9B-21P-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9B-21P-1V(69) Details Description
Related parts for DF9B-21P-1V(69)
IC SUPERVISOR MPU 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 11A 6.3 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 20TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE A/VDSL 500V SMD datasheet.pdf
708 W/ A788 SMOKE TEST PUMP datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
78UF 100V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf
220000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf