Hirose Electric Co Ltd DF9C-41P-1V(20)
DF9C-41P-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9C-41P-1V(20)
Brief Description
CONN HEADER 41POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9C-41P-1V(20).pdf
Availability of DF9C-41P-1V(20)
QUANTITY
DF9C-41P-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9C-41P-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9C-41P-1V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions41
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9C-41P-1V(20)
Related LinksDF9C-41, DF9C-41P-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9C-41P-1V(20) Details Description
Related parts for DF9C-41P-1V(20)
CAP 4.7F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 28AWG 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf