Murata Electronics North America DFE252010P-1R2M=P2
DFE252010P-1R2M=P2 picture photo
Mfg. Part Number
DFE252010P-1R2M=P2
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 3.2A 68 MOHM SMD
Datasheet Download
DFE252010P-1R2M=P2.pdf
Availability of DFE252010P-1R2M=P2
QUANTITY
DFE252010P-1R2M=P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFE252010P-1R2M=P2
Internal Part NumberEIS-DFE252010P-1R2M=P2
FamilyFixed Inductors
SeriesDFE252010P
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)68 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFE252010P-1R2M=P2
Related LinksDFE252010, DFE252010P-1R2M=P2 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DFE252010P-1R2M=P2 Details Description
Related parts for DFE252010P-1R2M=P2
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 53UF 165V QC TERM datasheet.pdf
FILTER EMI 25000 PF PI TYPE datasheet.pdf
CONN CAGE & HSINK SGL PORT QSFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 38.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348VC P600 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf