Schurter DFK-175-0001
DFK-175-0001 picture photo
Mfg. Part Number
DFK-175-0001
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
DFK2-40 COMPENSATED CHOKE 0.5A
Datasheet Download
DFK-175-0001.pdf
Availability of DFK-175-0001
QUANTITY
DFK-175-0001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFK-175-0001
Internal Part NumberEIS-DFK-175-0001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDFK
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance10mH
Tolerance-
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant500kHz
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.689" L x 0.650" W (17.50mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFK-175-0001
Related LinksDFK-17, DFK-175-0001 Datasheet, Schurter Distributor
DFK-175-0001 Details Description
Related parts for DFK-175-0001
SURGE SUPP THYRISTOR 90V TO-92 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-SOIC datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 16POS datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf