Apem Inc. DH101ARSMT001
DH101ARSMT001 picture photo
Mfg. Part Number
DH101ARSMT001
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW ROTARY DIP RT SMT 10POS 42V
Datasheet Download
DH101ARSMT001.pdf
Availability of DH101ARSMT001
QUANTITY
DH101ARSMT001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DH101ARSMT001
Internal Part NumberEIS-DH101ARSMT001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIP Coded Rotary Switches
Standard Package500
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesDH
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating42VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
Features-
Body MaterialThermoplastic
Length-
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Mechanical Life25,000 Steps
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DH101ARSMT001
Related LinksDH101A, DH101ARSMT001 Datasheet, Apem Inc. Distributor
DH101ARSMT001 Details Description
Related parts for DH101ARSMT001
TRANS NPN 45V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
IC ADC CMOS 12BIT T/H&REF 24-DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 9POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES 2.40 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW LVL HERMETIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 92VC DO215AB datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN FFC 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 3.3V 5NS 100-LBGA datasheet.pdf