IXYS Corporation DHF30IM600QB
DHF30IM600QB picture photo
Mfg. Part Number
DHF30IM600QB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 30A TO3P
Datasheet Download
DHF30IM600QB.pdf
Availability of DHF30IM600QB
QUANTITY
DHF30IM600QB Order Process
Ship out your order
Specifications of DHF30IM600QB
Internal Part NumberEIS-DHF30IM600QB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.36V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHF30IM600QB
Related LinksDHF30I, DHF30IM600QB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DHF30IM600QB Details Description
Related parts for DHF30IM600QB
RELAY OPTO AC/DC 80V 100MA 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.8A TO277A datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 400VDC datasheet.pdf
33UF 16V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf