TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E15-35JA
DJT10E15-35JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E15-35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E15-35JA.pdf
Availability of DJT10E15-35JA
QUANTITY
DJT10E15-35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E15-35JA
Internal Part NumberEIS-DJT10E15-35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E15-35JA
Related LinksDJT10E, DJT10E15-35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E15-35JA Details Description
Related parts for DJT10E15-35JA
PC BOARD 3-HOLE SLDR PAD 4.5X6.5 datasheet.pdf
IC ADC SRL 16BIT 200KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 90A 600V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 1.25UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC DO13 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf