TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-35SC-LC
DJT10E17-35SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-35SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DJT10E17-35SC-LC.pdf
Availability of DJT10E17-35SC-LC
QUANTITY
DJT10E17-35SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-35SC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-35SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-35SC-LC
Related LinksDJT10E17, DJT10E17-35SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-35SC-LC Details Description
Related parts for DJT10E17-35SC-LC
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD RS-485 DIFF DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK TO-218 SOLDER PIN datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PRV 8 SW 35X15 RT/WS datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT RAMP/BLUNT TRIM datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BTS VW 7 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf