TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-8PA-LC
DJT10E17-8PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-8PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN
Datasheet Download
DJT10E17-8PA-LC.pdf
Availability of DJT10E17-8PA-LC
QUANTITY
DJT10E17-8PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-8PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-8PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-8PA-LC
Related LinksDJT10E1, DJT10E17-8PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-8PA-LC Details Description
Related parts for DJT10E17-8PA-LC
IC GATE NAND 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
SENSOR OPTO 15MM LIGHTON TRANS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 23POS datasheet.pdf
CONN ADAPTER MOUSE PS/2 datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf