TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-8PN
DJT10E17-8PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-8PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E17-8PN.pdf
Availability of DJT10E17-8PN
QUANTITY
DJT10E17-8PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-8PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-8PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-8PN
Related LinksDJT10E, DJT10E17-8PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-8PN Details Description
Related parts for DJT10E17-8PN
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3V 1000W datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf