TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-11PN
DJT10E19-11PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E19-11PN.pdf
Availability of DJT10E19-11PN
QUANTITY
DJT10E19-11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-11PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-11PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-11PN
Related LinksDJT10E, DJT10E19-11PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-11PN Details Description
Related parts for DJT10E19-11PN
LED GREEN T1-3/4 RT ANG PCB datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPER 2.625V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf