TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11JA
DJT10E21-11JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-11JA.pdf
Availability of DJT10E21-11JA
QUANTITY
DJT10E21-11JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11JA
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11JA
Related LinksDJT10E, DJT10E21-11JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11JA Details Description
Related parts for DJT10E21-11JA
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 45A datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DVD/MPEG 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
EM EYE METER W EMI RF SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf