TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11JN
DJT10E21-11JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-11JN.pdf
Availability of DJT10E21-11JN
QUANTITY
DJT10E21-11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11JN
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11JN
Related LinksDJT10E, DJT10E21-11JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11JN Details Description
Related parts for DJT10E21-11JN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B QUAD 48QFN datasheet.pdf
IC INVERTER O-D LP 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 ARTIX-7 225BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.6666K OHM 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf