TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16SN-LC
DJT10E21-16SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
DJT10E21-16SN-LC.pdf
Availability of DJT10E21-16SN-LC
QUANTITY
DJT10E21-16SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16SN-LC
Related LinksDJT10E21, DJT10E21-16SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16SN-LC Details Description
Related parts for DJT10E21-16SN-LC
JUMPER-H1504TR/A2015N/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SITE LICENSE SCALER ECP3 CONF datasheet.pdf
RES SMD 1.98K OHM 1% 0.15W 1206 datasheet.pdf