TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16SN
DJT10E21-16SN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-16SN.pdf
Availability of DJT10E21-16SN
QUANTITY
DJT10E21-16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16SN
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16SN
Related LinksDJT10E, DJT10E21-16SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16SN Details Description
Related parts for DJT10E21-16SN
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 16A DO4 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE PIN datasheet.pdf