TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-41JB
DJT10E21-41JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-41JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-41JB.pdf
Availability of DJT10E21-41JB
QUANTITY
DJT10E21-41JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-41JB
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-41JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-41JB
Related LinksDJT10E, DJT10E21-41JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-41JB Details Description
Related parts for DJT10E21-41JB
STA 1/ZA FOR SAK4-10 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINI PV CTW 30AU 22-26 AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 3.85A 21 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf